Koskisen Oyj:n varsinainen yhtiökokous 2025

Koskisen Oyj:n varsinainen yhtiökokous 2025

Koskisen Oyj:n osakkeenomistajat kutsutaan varsinaiseen yhtiökokoukseen, joka pidetään torstaina 15.5.2025 klo 13.00 alkaen Koskisen Sahateollisuuden tuotantoalueella Kärkölässä osoitteessa Mäntsäläntie 64, Kärkölä.

Kokoukseen ilmoittautuneiden vastaanottaminen aloitetaan klo 12.00. Kokouksen jälkeen on kahvitarjoilu, jonka aikana osakkeenomistajilla on mahdollisuus tavata yhtiön johtoa sekä tutustua ohjatusti yhtiön uuden sahan tuotantoalueeseen.

Osakkeenomistajat voivat käyttää äänioikeuttaan myös äänestämällä ennakkoon. Ohjeet ennakkoäänestykseen on esitetty tämän yhtiökokouskutsun osassa C. ”Ohjeita kokoukseen osallistujille”.

Kokoukseen voi ilmoittautua myös postitse, sähköpostitse tai puhelimitse.

Postitse tai sähköpostitse ilmoittautuvan osakkeenomistajan tulee toimittaa yhtiön internetsivuilta www.koskisen.fi/agm2025 saatavilla oleva ilmoittautumis- ja ennakkoäänestyslomake tai vastaavat tiedot Innovatics Oy:lle postitse osoitteeseen Innovatics Oy, Yhtiökokous / Koskisen Oyj, Ratamestarinkatu 13 A, 00520 Helsinki tai sähköpostitse osoitteeseen agm@innovatics.fi.

Puhelimitse voi ilmoittautua numeroon 010 2818 909 arkisin kello 9.00–12.00 ja 13.00–16.00. Puhelimitse ilmoittautumisen yhteydessä ei ole mahdollista äänestää ennakkoon.

Hallintarekisteröityjen osakkeiden omistajalla on oikeus osallistua yhtiökokoukseen niiden osakkeiden nojalla, joiden perusteella hänellä olisi oikeus olla merkittynä Euroclear Finland Oy:n pitämään osakasluetteloon yhtiökokouksen täsmäytyspäivänä 5.5.2025. Osallistuminen edellyttää lisäksi, että osakkeenomistaja on näiden osakkeiden nojalla tilapäisesti merkitty Euroclear Finland Oy:n pitämään osakasluetteloon viimeistään 12.5.2025 klo 10.00 mennessä. Hallintarekisteröidyn osakkeen omistajaa kehotetaan pyytämään hyvissä ajoin omaisuudenhoitajaltaan tarvittavat ohjeet koskien tilapäistä rekisteröitymistä osakasluetteloon, valtakirjojen ja äänestysohjeiden antamista ja ilmoittautumista yhtiökokoukseen sekä ennakkoon äänestämistä.

Sähköinen ilmoittautuminen yhtiökokoukseen sekä ennakkoäänestys alkavat 15.4.2025 klo 12.00. (linkki julkistetaan 15.4.2025)

Kokoukseen paikan päälle ilmoittautuminen ja ennakkoäänestys päättyvät yhtiökokouskutsun mukaisesti 9.5.2025 klo 16.00 suorarekisteröityjen osakkeenomistajien osalta.


Hallituksessa jatkaviksi ehdotettavien ehdokkaiden esittelyt: https://koskisen.fi/sijoittajille/hallinnointi/hallitus/

Hallituksen uusiksi jäseniksi ehdotettavien henkilöiden esittelyt:
Karri Koskela
Carita Himberg

Yhtiökokouskutsu
Ilmoittautumis- ja ennakkoäänestyslomake
Valtakirjapohja
Nimitystoimikunnan työjärjestys
Koskisen Oyj:n palkitsemisraportti (julkaistaan viimeistään 24.4.2025)
Koskisen Oyj:n vuosikertomus 2024 (julkaistaan viimeistään 24.4.2025)
Yhtiökokousta koskeva tietosuojaseloste


Tärkeitä päivämääriä